Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat’ta öğrenci velisinden tepki “İneğimi satarak çocuğumu okutuyorum”

Tarih: 10-02-2020 18:09:35 Güncelleme: 11-02-2020 11:47:35 + -


Antalya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün deprem tetkik çalışmaları sonucu boşaltılması kararına, Çağlayan Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri tepki gösterdi.


Manavgat’ta öğrenci velisinden tepki “İneğimi satarak çocuğumu okutuyorum”

Antalya Haber İhbar

HABERİN ÖZETİ

 

Antalya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün deprem tetkik çalışmaları sonucu boşaltılması kararına, Çağlayan Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri tepki gösterdi.

 

Çocuğunun 4 ay sonra sınava gireceğini belirten öğrenci velisi “çocuğumun başarılı olması için ineğimi, altınımı sattım. Çocuğumun kaderiyle oynamayın” dedi.

 

Toplanan veli ve öğrencilere hitaben konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü alınan karara herkesin uymasını isterken, öğrenci ve velilerle aralarında tartışmalar yaşandı.

 

HABERİN AYRINTISI

 

Antalya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 4 yıl önce hazırlandığı iddia edilen, eğitim kurumlarının ve eklentilerinin deprem tetkik çalışmaları sonucunda boşaltılması kararına Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ve veliler tepki gösterdi.

 

 

Çağlayan Anadolu Lisesinin boşaltılarak eğitim- öğretim gören öğrencilerin Fatih Anadolu ve Şule-Muzaffer Büyük Anadolu Meslek Lisesi’ne yönlendirilmesi, bu okullarda ise ikili eğitim- öğretim sistemine geçilmesi özellikle bu yıl Üniversite sınavına hazırlanan öğrencileri ve velileri isyan ettirdi.

 

 

Yönlendirildikleri okullara gitmeyen son sınıf öğrencileri velileriyle birlikte okul bahçesinde toplanarak, seslerini duyurmaya çalıştı. Öğrenciler ve veliler, 4 yıldır uygulanmayan raporun okulların kapanmasına sadece 4 ay kala Elazığ depremi nedeniyle gündeme getirilerek okulun boşaltılmasına anlam veremediklerini belirterek, sınava hazırlanan öğrencilerin konsantrasyonlarının, dershane ve özel ders alan öğrencilerin düzenlerinin bozulduğunu, akşam geç saatlerde dersten çıkacakları için öğrencilerin can güvenliğinin olmayacağını dile getirdiler.

Veliler adına konuşan Mustafa Güllü, 12. Sınıfta okuyan bir kızı olduğunu, kızının 4 yıldır Manavgat’ın en eski ve en prestijli okullarından Çağlayan Anadolu Lisesi’nde eğitim gördüğünü belirterek “Çocuğum şu anda Üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Bir yandan okuluna gidiyor bir yandan da dershaneye gidiyor. Ben evimdeki ineğimi sattım, elimdeki altınımı sattım kızımı okutup dershaneye göndermek için. İlk yarı bitti 15 tatil geçti okulun yıkım kararı çıktı. Bu okul 50 yıldır çürüktü de bu çocuklar neden burada okuyordu. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Dereyi geçerken at değiştirmeye benziyor. Çocuğumun 4 ayı kaldı ve benim kızım gibi yüzlerce çocuk var. Çocukların anne babasının çoğu turizm işçisi. Yazın 6-7 ay çalışıp geriye kalan 4-5 ayını boş geçiren dar gelirli ailenin çocukları. Biz sırtımızdaki ceketi satıp çocuğumuzu dershaneye yazdırıyoruz. Şu anda benim çocuğum sınıfında ders işlemesi gerekirken burada okullarından ayrılmamak için protesto yapıyorlar. Bu çocuklar okullarından ayrılacaksa da öğretmenleriyle beraber en yakındaki okula nakillerini rica ediyoruz. Özellikle Milli Eğitim Bakanımız sayın Ziya Selçuk’a sesleniyorum. Şurada Üniversite sınavına 4 ay kalmışken buranın yıkım kararının çıkması ne kadar doğru bir şey?” dedi.

Sümeyye Durmaz isimli son sınıf öğrencisi ise, Çağlayan Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri olarak haklarını aramak için toplandıklarını belirterek “Büyük ihtimal biliyorsunuz okulumuzun valilik tarafından acil yıkım kararı çıktı. Biz kesinlikle bu yıkım emrine karşı değiliz. Olması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece bizim tepkimiz şu yönde Çevredeki iki okula yani Fatih Anadolu Lisesi ve Şule Muzaffer Büyük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne yerleştirildik. Fatih Anadolu Lisesi’ne yerleştirilen kesimde saat 2’de derse girip 5’er dakikalık teneffüsler ve öğle aralarının kaldırılmasıyla saat 20.00’da okuldan çıkacağız. Bunun hiçbirimiz için güvenli bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü daha biz 14-18 yaş aralığında olan öğrencileriz. Bu durumdan ailelerimiz, öğretmenlerimiz kısacası hepimiz mağduruz. Bizleri mağdur etmenizi istemiyoruz. En azından çevredeki boş okullara yerleştirmenizi ya da saatlerimizde düzenleme yapmanızı istiyoruz. Özellikle isteğimiz şu yönde çevrede tamamen boş iki okul var. Biz bu okula öğretmenlerimizle beraber tüm okul olarak yerleştirilmek istiyoruz. Çünkü öğretmenlerimizin saati de çok sıkıntılı. Yeri gelecek 12 saat çalışmak zorunda kalacaklar. Bizleri mağdur etmeyin lütfen” diye konuştu

Öğrencilere hitaben konuşma yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Usta ve Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, valiliğin kararı doğrultusunda okulun boşaltıldığını, öğrencilerin en yakın 2 okulda boş dersliklerde ders göreceğini açıkladı. Bu duruma tepki gösteren öğrenci ve veliler, 4 yıl önce alınan kararın Üniversite sınavına 4 ay kala hayata geçirilmesinin çocuklarının sınava hazırlanmalarını olumsuz etkileyeceğini, en azından son sınıf öğrencilerinin aynı okul çatısı altında devam etmesi gerektiğini dile getirdiler.

Soru sormak isteyen öğrencilerle Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Usta arasında itiş-kakışa varan tartışmalar yaşandı. Öğrenci ve veliler, Salı günü milli eğitim yetkilileri ve velilerin katılacağı taleplerin alınacağı bir toplantı yapılacağının açıklanmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...HABER VİDEOSUDİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI