Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat'ta ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ’’ etkinliği

Tarih: 07-10-2019 07:55:51 + -


Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ ‘’ sloganıyla yürüyüş etkinliği düzenledi.


Manavgat'ta ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ’’ etkinliği

Antalya Haber İhbar

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ ‘’ sloganıyla yürüyüş etkinliği düzenledi.

 

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” münasebetiyle çocukluk çağı obezitesini ön plana çıkaracak bir etkinlik düzenledi.

 

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen etkinlik kapsamında Çağlayan Ortaokul 7-A ve 7-F öğrencileri Irmak kıyısında Beden Eğitimi Öğretmenleri ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Hemşireleri eşliğinde ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ ‘’v.b. sloganıyla yürüyüş yaptı.

 

Obezitenin azaltılması çalışmaları amacıyla düzenlenen etkinlik ile ilgili İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama şöyle;

 

‘’Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

 

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

 

Fiziksel Aktivitenin Teşviki Projesi Kapsamında araştırmalar ışığında; Ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.

 

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri de kapsamaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.)

 

-Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

-Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

-Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

-Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

-Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

 

“Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.”

 

Bakanlığımızca, obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamımda; toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmalar dışında özel gün ve haftalarda ayrıca farklı etkinliklerin düzenlenmesi konuya olan farkındalık düzeyini arttırılması sağlanmaktadır.“   

 

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü ” münasebetiyle çocukluk çağı obezitesini ön plana çıkaracak etkinlik planlandı . İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Çağlayan Ortaokul 7-A ve 7-F öğrencilerinin katılımıyla Irmak kıyısındaki yürüyüş yolunda 04.10.2019 tarihinde saat:10:00 -12:00 de yapılan etkinlikte; Beden Eğitimi Öğretmenleri ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Hemşireleri eşliğinde  ‘’SAĞLIK İÇİN ON BİN ADIM ve SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUZ ‘’v.b. sloganlarla  yürüyüş yapılmıştır. Daha sonra öğrencilerimize Bakanlığımızın hazırladığı ‘’Sağlığım İçin’’ adlı sağlık adına bilgilendirici not defterleri hediye edilmiştir. Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Çağlayan Ortaokuluna katılım ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. ‘’


DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI