Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat’ta turizm esnafları hafta sonları dükkanlarını açmak istiyor

Tarih: 07-04-2021 09:38:16 Güncelleme: 07-04-2021 11:31:16 + -


Evrenseki Turizm Bölgesinde faaliyet gösteren turizm esnafları, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında turizm esnaflarının da muaf olmasını istedi.


Manavgat’ta turizm esnafları hafta sonları dükkanlarını açmak istiyor

Evrenseki Turizm Bölgesinde faaliyet gösteren turizm esnafları, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında turizm esnaflarının da muaf olmasını istedi.

 

Evrenseki Mahallesi’nde turizm bölgelerinde faaliyet gösteren turizm esnafları, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması muafiyetinin kendileri içinde uygulanmasını istedi. Hafta sonları kısıtlama nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını dile getiren turizm esnafları, dükkanlarını açmak için dilekçe yazarak imza topladı.

 

Evrenseki Mahallesi’nde bulunan Evren Bazaar’da müdür olarak görev yapan Hamza Çekim, “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor, biliyorsunuz bu pandemi sadece Türkiye ile ilgili değil, tüm dünyayı etkileyen bir süreçten geçiyor. Ama bu süreç maalesef ülkemizde bazı yerlerin açık olup, bazı yerlerin kapalı olması, özellikle turizm bölgesindeki esnafların kapalı kalması borçlarını ödeyemeyene arkadaşlar, kredilerini ödeyemeyen arkadaşlar, toptancılara verdikleri çekleri senetleri ödeyemeyen arkadaşlar gerçekten çok zor durumdalar. Biz sadece hafta sonları turizm esnaflarının da açık olmasını istiyoruz. Hiç olmazsa evlerine bir lokma ekmek götürülmesini istiyoruz. Biliyorsunuz bu süreç içerisinde ülkeye döviz de lazım, gelir de lazım. Turistler alışveriş yapmak istiyor, birşeyler almak istiyor. Özellikle haftasonu dışarıya çıkıyor turistler. Hafta sonunda bu esnaf kapalı olduğu zaman hem turistler mağdur oluyor hem esnaf mağdur oluyor. Bu konuda ilgililerden destek istiyoruz, yardım istiyoruz. Haftasonu dükkanların açılmasını talep ediyoruz. Tüm esnaf arkadaşlar adına rica ediyoruz, gerekenin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Çarşı esnaflarından market işletmecisi Şener Sungur ise “Haftasonu market olarak sadece benim sabah 10:00, akşam 17:00 arası açılmama izin veriliyor. Diğer bütün esnaf arkadaşlar kapalı. Benim sattığım malzemeler haricinde turistlerin benden, bu çarşıda satış yapan tüm esnaf arkadaşlarımı ilgilendiren talepler geliyor. Haftasonu turistler benden mayo da istiyorlar, tura gitmek istiyorlar ya da elektrikli bisiklet kiralamak istiyorlar. Bizim çarşımız sadece turistlere hizmet veriyor. Yerli halkla ilgili pek bir işimiz olmuyor. Normal sezonda halk plajı yakın olduğu için halkımızda geliyor ama bizim amacımız sadece turiste hizmet etmek. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olduğu için dolmuşlarda çalışmıyor dolayısıyla turistler de şehre inemiyor. İnse bile Manavgat’ta da her yer kapalı. Butik, hediyelik eşya, berber olsun turistlerin talepleri oluyor. Benimde naçizane isteğim haftasonları esnaf arkadaşlarımın dükkanlarını açıp işlerini yapabilmesi. Kısıtlamanın da sabah 10:00 akşam 17:00 arasında değil de daha esnek saatlere çekilmesinin uygun olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle ayda en az 8 gün kapalı kaldıklarını ifade eden hamam işletmecisi Gazi Baytaş, “Önceleri oteller de kapalıydı biz de kapalıydık. Elemanlar açısından çok bir sıkıntımız olmuyor, sadece geçim sıkıntımız vardı. Şimdi oteller açık ve biz kapalıyız. Benim elemanlarım biz otele gideceğiz diyorlar. Biz iki gün sonra elemanı nereden bulacağız. Yani bu çok büyük bir sıkıntı adaletsizlik olmaması lazım. Ya orası da kapansın ya da biz de açılalım” diye konuştu.

 

Butik işletmecisi Koray Çoban, “Burada haftasonları sokağa çıkma yasağı var ancak bizim yerimiz otellerin hemen 20 metre yanında. Haftasonları müşteriler dışarıda boş boş gezerken biz de evimize gidip yatıyoruz. Bizim burada iş yapmaya ihtiyacımız var. Turizm esnafı yaklaşık 2 senedir zor durumda, devlette illaki bunu görüyordur. Görüyorsa da bir şekilde yardımcı olması gerektiğini düşünüyoruz. Esnaf olarak, esnaf arkadaşlar olarak devletten bu konuyla ilgili birşeyler yapmasını bekliyoruz. Bir senedir kapalıyız bu nedenle bir şey yapma şansımız yok. Biz yeni yeni açıyoruz ama bu tür yasaklar olduğu için, tamam sağlığımız herşeyden önemli ama turist burada dışarı çıkabiliyorsa, otelin 20 metre yakınındaki esnaflar da bir şekilde açıp bundan faydalanması gerekiyor diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Ayakkabı ve çanta satışı yapan Yusuf Öztürk ise “Aşağı yukarı geçen yıl Mart ayından beri neredeyse burada hiçbir şey dönmüyor. Geçen yıl 3 ay açık kaldı. Oda kayda değer bir şey değildi. Yani bazen siftah yapıyorduk bazen yapamıyorduk. Bu yıl da haftasonları ve akşamları saat 21:00’den sonra kapanmamız var. Akşamları müşteri çıkıyor ve ilerleyen zamanda daha çok çıkacak. Bu müşteriler ceplerinde az da olsa getirdikleri paraları geri götürüyorlar. Akşam geç saatlere kadar açık olursak onların getirdiği paraları alabiliriz. Burada esnaf arkadaşlar maddi sıkıntılar çekiyorlar. 12-13 aydır vergimizi ödüyoruz, her ay benden aylık vergi kesiliyor ama gelirimiz yok, bir çare olmalarını istiyoruz. Hiç olmazsa otellerin içindeki dükkanlar açık, bizler de turizmci olarak açılırsak çok seviniriz çünkü nasıl anlatayım bilmiyorum ekonomi belli. Ekonomiye katkı yaparız, ülkemizde döviz kazanır. İnsanlar da aç kalmamış olur. Burada açıyoruz bazen siftah yapıyoruz bazen yapmıyoruz.

Otellerdeki çalışan kişiler turizmci olarak otelde çalışıyor fakat dışarıda bu kadar esnaf var, esnafın yanında çalışan işçiler var onların da turizmci olarak kabul edilip onlara da izin çıkmasını talep ediyoruz. Otel içindekiler tamam ama dışarıdaki esnafı turizmci olarak görmüyorlar. Bizi neredeyse esnaf olarak görmüyorlar maalesef” diye konuştu.

 

Manavgat Kaymakamlığı’na yazılan dilekçede ise şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizi etkisi altına almış bulunan Covid-19 pandemisi sebebiyle alınan tedbirler kapsamında haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanmakta olup İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelgelerle ülkemize turistik faaliyet amacıyla gelen yabancı ülke vatandaşları bu kısıtlamalardan muaftır. Turistik faaliyet amacıyla ülkemizi ziyaret eden bu şahısların haftasonu faaliyet göstermekte olduğumuz bölgede bulunan otellerden çıkarak gezdiği, alışveriş yapmak ve yeme-içme ihtiyaçlarını gidermek için mahallede bulunan işletmelere başvurduğu ancak ülkemizde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle işletmelerin kapalı olduğu tarafımızca turistler tarafından bildirilmektedir.

Ülkemizi etkisi altına alan pandemi sebebiyle yaklaşık 1 yıldır ekonomik olarak zor durumda olduğumuz, kiralarımızı ödeyemediğimiz ve toptan olarak satın almış olduğumuz satışa yönelik ürünler sebebiyle borçlarımızın olduğu malumunuzdur. Hal böyle olunca kısıtlamanın olduğu dönemde hem turistlerin ihtiyacını karşılamak hem de maddi anlamda bir nebze oldun rahatlamamızın sağlanması amacıyla 1 personel ile çalışmak şartıyla turizm bölgesinde faaliyet gösteren esnaflara muafiyet tanınmasını talep etmekteyiz. Gereğinin yapılmasını saygıyla talep eder bilgilerinize arz ederiz”


 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 9694 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
949 Okunma
752 Okunma
578 Okunma
461 Okunma
447 Okunma
308 Okunma
283 Okunma
227 Okunma
220 Okunma
220 Okunma
200 Okunma
193 Okunma
14650 Okunma
11416 Okunma
9695 Okunma
8913 Okunma
7863 Okunma
7477 Okunma
7269 Okunma
6011 Okunma
5962 Okunma
5701 Okunma
4940 Okunma
4777 Okunma
25012 Okunma
20576 Okunma
19257 Okunma
16749 Okunma
16196 Okunma
14650 Okunma
14511 Okunma
14156 Okunma
13877 Okunma
12057 Okunma
11702 Okunma
11416 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI