sakarya escort
Bugun...
Bizi izleyin:Manavgat’ta yaya geçitlerinde ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın''

Tarih: 06-02-2019 15:45:02 Güncelleme: 07-02-2019 00:38:02 + -


İçişleri Bakanlığı’nın “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmesinin ardından, daha önce yaya öncelikli yol uygulaması yapılan Antalya ve İbrahim Sözen Caddelerine Manavgat’ta yaya geçidi bulunan tüm caddeler eklenmiş oldu.


Manavgat’ta yaya geçitlerinde ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın''

Antalya Haber İhbar

İçişleri Bakanlığı’nın “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmesinin ardından, daha önce yaya öncelikli yol uygulaması yapılan Antalya ve İbrahim Sözen Caddelerine Manavgat’ta yaya geçidi bulunan tüm caddeler eklenmiş oldu.

 

 

 

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ve Manavgat Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 70 personelin katılımıyla Türkiye geneliyle aynı anda Manavgat’ta yaya geçitlerinde araç sürücüleri ve yayalara broşür dağıtıldı.

 

 

Araç sürücülerine broşür dağıtan ve sürücülere Manavgat’ın her noktasındaki trafik ışığı bulunmayan yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğünün yayaya ait olduğunu söyleyen Kaymakam Yiğit; “Bugün özel bir gün.  2019 yılı sayın bakanımız Süleyman Soylu tarafından yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi.. 2019 yılı içerisinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan proje devam edecek.. Biliyorsunuz biz genelde konuşulduğunda araçların yoğun şekilde trafikte seyrettiğini söyleriz. Yayalara çok fazla öncelik tanınmadığını düşünürüz. Ama bundan sonra bu değişiyor. Yolda herhangi bir şekilde yaya geçidi bulunan yerlerde özellikle trafik işareti olmayan, trafik görevlisi olmayan ama yaya geçidi işareti olan yaya geçitlerinde yayaların önceliği var. Bundan sonra bunu sıklıkla göreceğiz. 2019 yılı içerisinde Türkiye’de trafikte araç sürücülerinin buna çok dikkat etmesi lazım. Yaya öncelikli döneme geçmiş durumdayız. Malumunuz yayaların sıklıkla trafik kazalarına konu olmaları, trafikte insan yerine konulmaması gibi nedenler sıklıkla duyuluyor. Ama bundan sonra inşallah sürücülerimiz buna dikkat edecekler. Buna dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Buna ilişkin de emniyet müdürlüğümüz ile eğitim amaçlı bir uygulama yaptık. Broşürler hazırladılar. Sürücülere dağıtarak bu eğitimi tamamlamış olacağız. Türkiye’mizin her yerinde sayın bakanımız Süleyman Soylu’nun verdiği talimat doğrultusunda bütün Türkiye’de şu anda bu eğitim veriliyor. Ve bu eğitimler zaman zaman yıl içerisinde devam edecek. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

Konuyla ilgili olarak Manavgat Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise şöyle: “İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.

 

Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu gibi ilçemizde de İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün katılımıyla yaya ve sürücülerin uyması gereken kurallar ile ilgili olarak başta öğrencilerimiz ve velileri olmak üzere araç sürücüleri dahil tüm yol kullanıcıları üzerinde etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlik kapsamında ilçemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, halkımızın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri girişlerine bastırılan afişler asılmış ve yine, bu gün ilçemizde belirlenen 9 noktada; yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik eğitici faaliyet ve bilgilendirmeler yapılmış ve önümüzdeki dönemlerde de yapılmaya devam edilecektir.

 

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar." hükmü getirilmiştir. Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olup, uymayanlara 488.00 TL. İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenmektedir.”

 

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...


DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI