ilansitesi.net
Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınMATSO’DAN, BÖLGE FİRMALARI İÇİN DESTEK TALEBİ

Tarih: 25-03-2022 14:10:31 + -


MATSO tarafından, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği ve bu durumun turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği belirtilerek bölge firmalarının sorunlarına yönelik talepler ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunmak üzere TOBB’a resmi yazı ile iletildi.


MATSO’DAN, BÖLGE FİRMALARI İÇİN DESTEK TALEBİ

MATSO tarafından,  Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği ve bu durumun turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği belirtilerek bölge firmalarının sorunlarına yönelik talepler ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunmak üzere TOBB’a resmi yazı ile iletildi.

Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği ve bu durumun turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği belirtilerek bölge firmalarının sorunlarına yönelik talepler maddeler haline getirilerek MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör imzası ile ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunmak üzere TOBB’a yazılı olarak iletildi.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör yaptığı açıklamada bölge ekonomisinin başat sektörünün turizm olduğunu belirterek bölgede faaliyet gösteren firma ve işletmelerin doğrudan veya dolaylı olarak turizm ile ilişkili olduğunu söyledi. 

2015 YILINDAN BERİ YAŞANAN OLUMSUZLUKLARDAN ETKİLENEN BÖLGE EKONOMİSİ

ŞİMDİ DE RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDAN OLUMSUZ ETKİLENECEK

Başkan Güngör, “Rusya ile 2015 yılında yaşanan uçak krizi ile başlayıp, Thomas Cook firmasının iflası, Covid-19 ve bölgemiz özelinde olan orman yangını gibi olumsuz gelişmeler bölgemiz firmalarını sürekli olumsuz yönde etkilemiştir. Turizm sektörü için yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen 2022 yılı beklentileri yüksek olan firma ve işletmeler öngörülemeyen Rusya-Ukrayna savaşı ile karşı karşıya kalmışlardır”

BÖLGEYE GELEN TURİSTLERİN YÜZDE 53’Ü RUSYA VE UKRAYNA’DAN

Turizm verilerine göre 2021 yılında Antalya’yı 9 milyon turist ziyaret etmiştir. Ziyaret eden turist sayısı bakımından ilk sırada 3.5 milyon ziyaretçi ile Rus turistler,  ikinci sırada ise 1.3 milyon ziyaretçi ile Ukraynalı turistler yer almaktadır. Dolayısıyla bölgemize gelen tüm ziyaretçiler içerisinde oransal olarak yüzde 53’ üne tekabül eden Rusya ve Ukrayna destinasyonu, 2022 yılı turizm sezonu için kaygıya yol açmaktadır” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle turizm sektörü için 2022 sezonunun belirsiz bir hale geldiğini kaydeden Başkan Güngör, her iki ülkeden gelen turistlerin bölgemize gelen turistlerin yüzde 53'ünü oluşturduğunu göz önünde bulundurursak, durumun ciddiyetinin daha iyi anlaşılacağını ifade etti.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI TURİZM SEKTÖRÜYLE BAĞLANTILI BİRÇOK SEKTÖRÜ DOĞRUDAN VE DOLAYLI OLARAK OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Başkan Güngör, “hâlihazırdaki savaş durumunun sürmesi halinde 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği aşikârdır. Bu durum turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği gibi işsizliğin artmasına da neden olacaktır. Yaşanan bu zorlukları aşabilmek için bölgemiz firmalarının sorunlarının çözümüne yönelik taleplerimizi ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunulmak üzere TOBB' a resmi bir yazı ile ilettik” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’a iletilen yazı şu maddelerden oluşuyor

1-Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm firma ve işletmelerin sicillerine bakılmaksızın finansa erişimin kolaylaştırılarak ödemesiz dönemlerin ve kredi vadelerinin uzun olduğu kredi desteklerinin sağlanması, firma ve işletmelerin mevcut kredi borçlarının 2023 yılına ertelenmesi.

2-KGF kredileri kapsamında İhracat Destek Paketinden kullandırılan kredilerden hizmet ihracatı yapan işletmeler için kredi kefalet limitlerinin yükseltilmesi.

3-Bankalara gönderilen KGF limitlerinin çok düşük olmasından dolayı bölgemize özel daha yüksek limitlerin açılması.

4-Firma ve işletmelerin vergi ve SGK prim ödemeleri vb. kamuya olan borçlarının yapılandırılarak ilk taksit ödemelerinin 2023 yılına ertelenmesi.

5-Rusya’dan gelen turistlerin Türkiye’de kredi kartlarını kullanmalarının sağlanması.

6-Turizm tesislerinin Rusya’daki firmalardan olan alacaklarının tahsilatında yaşanan zorlukların giderilmesi.

 

7-Seyahat acentelerinin devlet desteklerinden yararlandırılması ve ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik desteklerin sağlanması.
Bu haber 4760 defa okunmuştur.

Etiketler :

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI