Bugun...
Bizi izleyin:Rektör Özkan: "Vaka sayısı 3 haftaya göre ciddi oranda düştü"

Tarih: 05-10-2021 10:22:47 + -


Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, kentte aşılama oranının yükselmesinin yanında, iç turizm hareketliliğinin de azalmasıyla vaka sayısının 3 hafta öncesine göre ciddi oranda düştüğünü kaydetti.


Rektör Özkan:

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, kentte aşılama oranının yükselmesinin yanında, iç turizm hareketliliğinin de azalmasıyla vaka sayısının 3 hafta öncesine göre ciddi oranda düştüğünü kaydetti.


Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, başhekim yardımcısı Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan, başhekim yardımcısı ve Covid-19 Pandemi Sorumlusu Prof. Dr. Özge Turhan gazetecilerle bir basın odasında bir araya geldi.
Burada açıklamalarda bulunan Özkan, Antalya’nın aşılamadaki geldiği durumun kendilerini memnun ettiğini söyledi.
Aşılama oranlarının yanında iç turizm hareketliliğinin de düşmesiyle Covid-19 vaka sayılarının ciddi oranda azaldığına değinen Özkan, “Bunu ise acil başvuran hasta sayısının azalmasından, servis ve yoğun bakım sayısının düşmesinden görebiliyoruz. Şuanda bizi çok tedirgin edecek bir boyutlar yok. Bunu sağlayan en önemli sebepte aşılama oranının kentimizde yüksek olmasıdır. Bu bağlamda aşılamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık” diye konuştu.

"Okullar olumsuz etkilemedi"
Üniversiteler ve orta öğretiminin açılmasıyla vaka sayısında artış yaşanmasından korktuklarını dile getiren Özlenen Özkan, korktukları durumun başlarına gelmediğini ve baş edebilecekleri sayıda vakanın geldiğini belirtti. Özkan, aşının etkili olduğunun en güzel göstergesi aşısız ve genç hastaların yoğun bakımda olması olduğunu söyledi.

"Aşısız 40-50'li yaşlar var"
Yoğun bakımda yatan hastaların hakkında bilgi veren AÜ Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Özge Turhan, altta yatan hastalığı olan, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin yanında aşısız hastaların yoğun bakımın çoğunluğunu oluşturduğunun altını çizdi.
Yoğun bakımdaki aşısız hastaların 40 ve 50’li yaşlarda olduğunu işaret eden Turhan, ”Yoğun bakıma yayışını hiç beklemediğimiz hasta grubu aslında. Maalesef aşısız 40-50'li yaşlar var. Altta yatan hastalığı olmayan, bağışıklık sistemi sağlamsa aşılıysa yoğun bakıma yatan nadir hasta gördüm” dedi.

"Yanlış bilgi üst boyutta"
Yoğun bakımda bulunan hastalarla yaptıkları konuşmalardan bilgiler veren Turhan, “ Yanlış bilgilendirme gerçekten üst boyutta aşı karşıtlığı insanların hayatına mal oluyor. Keşke olsaydık diyen çok pişmanız diyen insanlar oluyor. Aşılar etkin ve güvenilir. Aşı teknolojisi yıllardır oturmuş bir sitem. Aşılara güvenip yapılması gerekir. Yapmayanlar geçekten pişmanlar yanlış bilgilendirme nedeniyle” ifadelerine yer verdi.

"Gribi daha fazla görebiliriz"
Geçen yıl maske, mesafe ve el hijyeninin iyi uygulanması nedeniyle grip vakalarının neredeyse görmediklerini anlatan Turhan,“ Bu sene aşının verdiği rahatlıkla maalesef maske kullanımı azaldı. Aşı olmamıza rağmen maske ve mesafeye devam etmemiz gerekiyor. Eğer dikkat etmezsek influenzayı daha çok göreceğiz. Klinik tablolar karışacak. Covid mi grip mi diye. Grip de ileri yaşlarda altta yatan hastalığı bulunanlarda ağır seyrediyor. Bu yılın grip aşısı da başladı. Bir an önce 65 yaş üstünde altta yatan hastalarda grip aşısı 6 aydan büyük herkes yapılmalı. Sağlık çalışanları 65 yaş üstü ve altta hastalığı bulunanlar öncelikli olarak. Bu kış ve sonbahar maske mesafe el hijyeni ile devam edersek iyi atlatacağımız düşünüyoruz” dedi.

"Gribim diye doktora gidilmemezlik yapılmamalı"
Griple, Covid'in belirtilerinin çok yakın olduğunu dile getiren Özge Turhan, “Bunu halkın ayırması da çok uygun olmaz. Başta Covid hastalarında ateşi çok görüyorduk şimdi daha az görüyoruz. Covid'te boğaz ağrısı ön planda gripte boğaz ağrısı ön planda olmaz ateş öksürük kas ağrısı olur. Benzer şikayetler bunu hekimin ayırması daha doğru olur. Gribim diye doktora gitmemezlik yapılmaması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

"Ciddi düşüş"
AÜ Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, servisteki doluluk oranının 130 hasta sayısından bugünlerde 35 sayısına kadar düştüklerini kaydetti.
Çete, yoğun bakımda da 3 servisten 2’sinin açık olduğunu ve orada da bir çok yatağın boş olduğunu bildirdi.

 

 

 

 

İHA
Bu haber 766 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11435 Okunma
7606 Okunma
6314 Okunma
5702 Okunma
4185 Okunma
3825 Okunma
3697 Okunma
2545 Okunma
1832 Okunma
1368 Okunma
1221 Okunma
1204 Okunma
18450 Okunma
14530 Okunma
14168 Okunma
13353 Okunma
12539 Okunma
12089 Okunma
11518 Okunma
11435 Okunma
9900 Okunma
9188 Okunma
8323 Okunma
7973 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI