Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınTAHAP’tan Manavgat’ta Glikozlu sahte bal baskını

Tarih: 17-05-2021 14:20:08 Güncelleme: 17-05-2021 23:38:08 + -


Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu, Manavgat’ta belirlediği 100 dolayında sahte bal üreticisine baskın düzenledi.


TAHAP’tan Manavgat’ta Glikozlu sahte bal baskını

HABERİN ÖZETİ

 

 Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu, Manavgat’ta belirlediği 100 dolayında sahte bal üreticisine baskın düzenledi.

 

Taşağıl Bölgesinde tamamına yakınının Konya-Bozkır’dan geldiği iddia edilen 100 dolayında noktada glikoz bazlı sahte bal üretildiği belirlendi.

 

TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Tarım İlçe ve Jandarma ekipleriyle Taşağıl merkeze yakın noktalara baskın düzenlerken, diğer noktaları da yetkililere gösterdi.

 

TAHAP Başkanı Sarıoğlu, 4 ay sonra bal hasadı yapılması gerekirken, glikoz sayesinde şu an üretim yapıldığını, bu kişilerin arıcı değil sahtekar olduğunu söyledi.

 

Başkan Sarıoğlu, Taşağıl bölgesinde glikoz kullanan 100 dolayında arıcı belirlediklerini, 300 ile 500 ton arasında sahte bal üretildiğini söyledi.

 

HABERİN DETAYI

 

Kısa adı TAHAP olan Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ve il temsilcilerinden oluşan kalabalık bir ekipler sahte bal üreticilerine savaş açtı.

Manavgat Taşağıl Bölgesinde çok sayıda bal üreticisinin glikoz kullanmak suretiyle sahte bal ürettiğini belirleyen TAHAP yönetimi, sahte bal üretimi yapılan noktaları tek tek belirledi. Sabahın erken saatlerinde Taşağıl Mahallesine gelen TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ve beraberindekiler, merkeze yakın bölgelerde bulunan arıcılara yaptıkları baskında yasaklı glikoz varilleri, kovanlara konulmuş glikozlar ve 4 ay sonra oluşması gereken bal peteklerinin şimdiden oluştuğunu belirledi.

Bunun yasal olmadığını, bunu yapanlara da arıcı denilemeyeceğini belirten Sarıoğlu “Gördüğünüz gibi her yer sahtekarlık dolu. Bunlar bal adı altında insanları zehirliyorlar. Arıya glikoz vermek suretiyle erken üretim yapıp 10-12 lira arasında bu balları satıyorlar. Ülkemizde adı duyulmuş birçok bal firması gelip bu balları ucuz fiyata alarak paketleyip satışa sunuyor. Bu firmaların isimleri bilindiği için de vatandaş alıyor. Ayrıca turizm sektörüne de satıyorlar. Bunların yaptığı tam anlamıyla sahtekarlık ve insan sağlığını tehlikeye atmak” dedi.

Sahte bal üreticileriyle mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Sarıoğlu “Bugün Manavgat’ta gerçekleştirdiğimiz çalışmaları Türkiye’nin her yerinde gerekirse büyük firmalar bazında sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Alın teriyle arı ve baçlılık yapan arkadaşlarımızın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Tarım İlçe Müdürlüğü ve Jandarma ile bu arıcılara baskın yapacağız. Yetkili merciler bu sahtekarlara gereken cezayı verecektir” dedi.

TAHAP Yetkilerinin haber vermesi üzerine Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri ve Taşağıl Jandarma Karakoluna bağlı ekipler glikoz kullanmak suretiyle sahte bal üreten yerlere baskın düzenledi. Baskınlar sırasında kovanların başında kimsenin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı. Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri bal üretiminde kullanılan maddelerin bulunduğu bidonlardan numune aldı. Yapılan tetkiklerin ardından gerekli yasal işlemlerin yapılacağını dile getirdiler.

 

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 19730 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
19962 Okunma
9021 Okunma
7266 Okunma
5394 Okunma
5016 Okunma
4526 Okunma
3856 Okunma
3218 Okunma
3141 Okunma
2776 Okunma
2368 Okunma
2247 Okunma
68501 Okunma
47995 Okunma
25607 Okunma
20871 Okunma
19962 Okunma
19439 Okunma
17537 Okunma
14759 Okunma
14136 Okunma
13668 Okunma
13249 Okunma
11983 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI