Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınThomas Cook, tasfiyesinin ardından Yolcular ülkelerine gönderilmeye başladı

Tarih: 23-09-2019 15:45:14 + -


İflasını açıklayan, dünya turizm devlerinden Thomas Cook'un Antalya Havalimanı'ndaki operasyonları devam ediyor. Yolcuların direkt uçuşlarla farklı hava yolu şirketleri aracılığıyla ülkelerine gönderildiği açıklandı.


Thomas Cook, tasfiyesinin ardından Yolcular ülkelerine gönderilmeye başladı

İflasını açıklayan, dünya turizm devlerinden Thomas Cook'un Antalya Havalimanı'ndaki operasyonları devam ediyor. Antalya Havalimanı Thomas Cook ofisi yetkilileri, yaptıkları açıklamada uçuşların sürdüğünü, Almanya ve İngiltere ayağında sorun olmadığını kaydetti. Mağdur edildikleri öne sürülen yolcuların ise kendi talepleri üzerine kısa süreli beklemenin ardından direkt uçuşlarla farklı hava yolu şirketleri aracılığıyla ülkelerine gönderildiği açıklandı.

Firma yetkilileri; uçuşların devam ettiğini, Antalya'ya gelen turistlerin havalimanında karşılandığını, isteyen turistlerin otellerine, geri dönmeyi tercih edenlerin de yine en yakın uçuş saatlerinde ülkelerine gönderildiğini dile getirdi.

Öte yandan tatil için Antalya'ya Thomas Cook aracılığıyla gelen turistlerin büyük bölümü, programını bozmazken, bazı yolcular ise iflas haberlerinin ardından endişeye kapılarak, geri dönmeyi tercih etti.

HAVALİMANINDA KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Konuyla ilgili Antalya Valiliği tarafından da açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye'ye ve özellikle Antalya'ya binlerce turist getiren İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflas etmesi üzerine, bu operatörle şehre gelen çok sayıda misafirin mağduriyet yaşama ihtimalinin doğduğu belirtildi. Muhtemel mağduriyetlerin yaşanmaması ve tatilcilerin sağ salim ülkelerine dönebilmesi için Antalya Valiliği'nce kriz merkezi oluşturulduğu kaydedildi. Açıklamada, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş başkanlığında kurulan kriz masasında; Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği, İngiltere Antalya Konsolosluğu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik Otelciler Birliği (ALTİD) ve Manavgat Turistik Otelciler Birliği (MATSOB) yetkililerinin de yer aldığı vurgulandı.

Kriz merkezinin Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği Bürosu'nda takipte olacağı ve süreç tamamlanıncaya kadar herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı vurgulanan açıklamada, "Bu kapsamda, söz konusu Thomas Cook Tur Operatörü ile ilişki içerisinde olan turizm işletmelerimiz ve şehrimize gelen misafirlerimizin durumları valiliğimizce titizlikle takip edilmektedir" denildi.

AYIK: SOĞUKKANLI OLMAMIZ LAZIM

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Thomas Cook'un tasfiye sürecine girmesiyle ilgili Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirine açıklama yaptı. Ayık, "Son derece ciddi ve önemli bir konu. Thomas Cook dünyanın bilinen, 150 yıllık geçmişi olan bir tur operatörü. Turizm endüstrisindeki en önemli markalardan biri. Tabi ki bu talihsiz bir olay. Türkiye açısından bakıldığında da İngiliz pazarı son yıllarda önemli çıkış gösteriyor ve bizim toplam ağırladığımız misafir sayısı içinde de önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık toplam sayımızın yüzde 6'larına tekamül ediyor. Ama paket tur bazında baktığımızda bu oranlar yüzde 7'lere, 8'lere belki daha da yüksek rakamlara çıkabilir. Onun nedenle tabi ki önemli talihsizlik bizim için. Bizim soğukkanlı olmamız lazım. Bundan son derece önemli şekilde etkilenecek orta ve küçük ölçekli işletmelerimiz var. Kapasitelerinin büyük bölümünü bu tur operatörüyle yapan, cirolarının büyük bölümünü bununla yapan işletmelerimiz için sıkıntılı süreç. Geçmişte de yaşadığımız benzer birtakım krizler vardı. Bunlarda gösterdiğimiz soğukkanlılığı yine göstereceğiz" diye konuştu.

'DESTEK PAKETİ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR'

Böyle durumlarda en mağdur olan tarafın misafir olduğunu belirten Osman Ayık, şunları söyledi:

"Biz misafire mümkün olduğunca hiçbir şey hissettirmemeye çalışacağız. İngiliz sivil havacılık otoritesi şu anda içeride konaklayan yolcuların ülkelerine sağlıklı şekilde dönmesini sağlayacak organizasyonları üstlendi. Bugünden itibaren geçecek süredeki konaklama bedellerini de ödeyeceğiyle ilgili taahhütte bulundu. Sayın bakanımızın özel çaba ve çalışmalarıyla bir destek paketi üzerinde de çalışılıyor. Bu konuda da önümüzdeki günlerde daha net bir açıklama muhtemelen yapacaklar. Ama işletmelerin mağduriyetlerini giderme adına da böyle bir çalışma devam ediyor. Ayrıca bizim görüşmelerimiz devam ediyor. Önemli olan bu krizden de her zaman olduğu gibi bizim büyüyerek ve güçlenerek çıkmamız. Bu krizi de en sağlıklı şekilde yönetmemiz lazım. Şu anda içerideki, Türkiye'deki toplam İngiliz yolcu sayısı, İngiliz ve Avrupalı; bunun içinde Alman, Belçikalı, Hollandalı, İskandinav ve diğer milliyetlerden olan yolcu sayısı yaklaşık 45 bin civarında. Ama alacaklarıyla ilgili net bir rakam şu an yok ortada. Geçmiş alacaklarla ilgili meblağlar da önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Bunun Türkiye'ye faturasını da net bir şekilde önümüzdeki günlerde göreceğiz."

 

ALANYALI TURİZMCİLERDEN THOMAS COOK DEĞERLENDİRMESİ

Alanyalı turizmciler, dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden Thomas Cook'un iflasını açıklayarak tasfiye sürecine başladıklarını duyurmasının ardından durumun panik oluşturmadan atlatılması gerektiğini söyledi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Thomas Cook'un faaliyetlerini durdurma kararının sadece Alanya'da değil tüm dünyada ciddi bir yankı bulduğunu söyledi. Tüm ülkelerde faaliyetlerin sonlanmadığını belirten Sili, "Hali hazırda Almanya ve Rusya kanadındaki operatör bacakları faaliyetlerini sürdürmekte. İngiltere durmuş durumda. Çin kanadı da devam ediyor. Aslında iş İngiltere'ye kilitlenmiş durumda. Dün itibarıyla gelen tüm müşteriler İngiltere seyahat sigortası kapsamına alındı. Onlarla ilgili sorun yok. Şu anda herkesin sağduyulu yaklaşarak en az zararla atlatılması yönünde çaba sarf etmesi gerekiyor. Alanya özelinde ise Alanya'da birden fazla Thomas Cook markalı tesis var. Bu tesislerde ciddi sıkıntı olacağını düşünüyorum. Bir de Thomas Cook'un farklı pazarlarıyla çalışan oteller var. Gün içinde maliyet ve risk değerlendirmesi yapacağız. Sonuç olarak olmamasını arzu ettiğimiz bu olayı, minimum zararla atlatmak için çalışacağız" dedi.

GEÇMİŞ DÖNEM ALACAKLARI SORUNU 

Faaliyetlerini durdurma kararı alan Thomas Cook'un müşterisi olan ve Alanya'da konaklayan turistler olduğunu aktaran Sili, "İngiltere haricinde diğer pazarlarda faaliyet gösteren tur operatörleri açıklamalar yaptı, 'Bu müşterilerle ilgili problem yoktur. Geri dönüş ve ödemeleri bizim garantimiz altındadır' diye ama burada önemli olan geçmiş dönem alacaklarıyla ilgili. Farklı tur operatörleri gelir veya gelmez ama önemli olan geçmiş dönem alacaklardır. Thomas Cook ile gelen misafir sayısında azalma olacağı kesin. Dünyanın her yerini etkileyen bu olayda, şu anda dünya genelinde 650 bin misafir var. Thomas Cook'un bizde de yüzde 10'a denk gelen bir payı var." diye konuştu. 

'48 SAATTE BELLİ OLUR'

Skal Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, tüm dünyada olduğu gibi Alanya'nın da etkileneceği bir sürece girdiklerini belirterek, şöyle dedi:

" Battı denilen yer 178 yıllık bir kurum. Burada biraz soğukkanlı olmamak, batmayacak insanı da batırır. Şu an 50'ye yakın ülkede operasyon yapan, 300 binden fazla çalışanı olan bir kurum. Dünya turizmini geriye atar. Dünyada iki numara. Alanya'da da ciddi pazarı var ama diğer pazarlara sirayet edip etmeyeceği 48 saatte belli olur. Çünkü altında birçok operatör var. Bu operatörler güçlüyse yüzde 60- 70'lik hacminin batmaması durumu da var. Alanya'da tehlikeyi şurada görüyorum. Bu operatörle iş yapanlar arasında sağlam sermayesi olan firmalar atlatır. Burada en büyük sıkıntı kiralık firmalar ve sermayesi zayıf olanlarda. O da Thomas Cook ile ne kadar çalıştığına bağlı. Bizler için Almanya ve Rusya pazarı çok önemli. İngiltere pazarı ilçemizde yok. Almanya, Rusya pazarındaki operasyonun nasıl olduğu ise 48 saat içinde belli olur."

'PANİK HAVASI YOK'

İlçede Thomas Cook konseptiyle franchising otel işleten Sun Prime C-Lounge Otel sahibi Şükrü Cimrin ise şöyle konuştu:

"Bugünden itibaren Thomas Cook İngiltere'den misafir almayacağız ve bütün rezervasyonlar şu andan itibaren geçersiz. Yarından itibaren şu an içerideki misafirlerin transferleri başlayacak. Ayın 6'sına kadar misafirler ülkelerine döndürülecek. Ümit ediyoruz sadece İngiltere olarak kalır ve Thomas Cook diğer ülkelerdeki operasyonlarına şu an ettiği gibi devam eder. Şu an en önemli şey, tesisimizde misafirlerimiz var ve panik havası yok. Sürekli bilgi geçiyoruz, Thomas Cook da bilgi geçiyor. İletişimi doğru tutup, sağduyulu davranıp misafirlerin bu süreçten en az kaygı ile zararla ülkelerine geri dönmelerini sağlamaktır. Bugün dahil İngiliz misafirler İngiltere Kamu Otoritesi (ATOL) güvencesinde, bakanlığımız da bunu teyit etti."

 

'NE OLACAĞINI BİLMEK İSTİYORUZ'

Thomas Cook ile Kemer'e tatile gelen İngiliz turistler endişeli.

İngiliz Sandra Bromberg, "Ne olacağı hakkında bilgimiz yok. Bizim de beklentilerimiz var. Tatil paramızı ödedik. Ne olacağını bilmek istiyoruz, bu bizim en doğal hakkımız. Şimdilik buradayız, bakacağız. Cumartesi günü akşama kadar tatilimiz vardı normalde" dedi.

Eşi ve 2 çocuğuyla tatile gelen İngiliz Clarie Keoch, "Bize herhangi bir bilgi verilmedi o nedenle endişeliyiz. Ne olacağını bilmek istiyoruz. Bize birilerinin, her şeyin iyi olduğunu, dönüşte bir sıkıntı yaşamayacağımızı söylemelerini istiyoruz. Çocuklarımızın okulu açılacak. Ne olacağını bilmek hakkımız" diye konuştu.

'TATİLİMİZİN TADINI ÇIKARMAK İSTİYORUZ'

Darien Keoch da şunları kaydetti:

"Sabah resepsiyona gittik ancak rehberimizi bulamadık. İki çocuğumuz var, paniklemiş haldeyiz. Ne olacağını bilmiyoruz. Kapıyı kapatıyorlar ama ne olacağını bilmiyoruz. İki, üç defa ulaşmaya çalıştık ama netice alamadık. Şu an tatilimizden memnunuz. Otelle ilgili sıkıntımız yok. Çok misafirperverler ama pazar günü evimize nasıl gideceğimizi de bilmek istiyoruz. Biz otel ödememizi 2 bin 500 pound olarak yaptık. Her şey dahil ödedik. Tek temennimiz otelin bizi dışarı atmaması. Pazara kadar tatilimizin tadını çıkartmak istiyoruz. Otelle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Sabah resepsiyona gittiğimde bilgi almak istedim ama onların da haberleri yoktu. Beklememizi, haber gelir gelmez bilgi vereceklerini söylediler. Seneye kesinlikle yüzde 100 tekrar geleceğiz tatil için. Son 2 yıldır tatil için geliyoruz, gelmeye de devam edeceğiz. Antalya fantastik bir yer." 


 

DHA
Bu haber 50387 defa okunmuştur.

DİĞER Turizm Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
12066 Okunma
9123 Okunma
8194 Okunma
8192 Okunma
7954 Okunma
7489 Okunma
7176 Okunma
6429 Okunma
6326 Okunma
5406 Okunma
4750 Okunma
4571 Okunma
28272 Okunma
22997 Okunma
17815 Okunma
17105 Okunma
13774 Okunma
13565 Okunma
12613 Okunma
12066 Okunma
11881 Okunma
11703 Okunma
11471 Okunma
9239 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI