ilansitesi.net
Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın


Av. Atalay Arslan


Facebookta Paylaş

KİRACI – EV SAHİBİ İLİŞKİLERİ
Tarih: 25-04-2022 18:20:00 Güncelleme: 25-04-2022 18:20:00


Bir süredir sizlerden uzak kaldım. Hem mesleki yoğunluk hem de hayat telaşesi bir fırsat bulup kalemi elime almama imkan vermedi.

Şu anda Manavgat’ımızda ve hatta ülkemizde çok güncel, güncel olduğu kadar da evvelden gelen bir sorunumuz var Kiralık ev, kiracı, kira, ev sahibi meseleleri. Eskiden de bu sorunlar mevcut ise de günümüzde bu dertten müzdarip olanların sayısı olağan üstü artmış vaziyette.  Bu nedenle de dilim döndüğünce meselelerin hukuki boyutunu sizlerle paylaşmak istedim.

En çok karşılaşılan soru ve sorunlar üzerinden gidelim

“EV SAHİBİ KİRAYI ÜÇ KATINA ÇIKARDI”

Maalesef ülkemizin her yerinde kira bedelleri aşırı yükseldi. Bu nedenle ev sahipleri de mevcut kiracılarına aynı bedelleri yansıtmak istiyor. Ancak buna hakları yok. Nitekim kira sözleşmesinde yazan oranda kira artışı yeni kira döneminde geçerli olmak üzere yapılabilir. Ancak bu oran kanunda yazan oranı geçemez. Kanun ne diyor Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Dolayısıyla TÜFE oranından daha fazla kira artışı yapılamaz. Hatta siz sözleşmede “%100 zam yapılacaktır” yazsanız dahi bu sözleşme kanuna aykırı olacağından geçerli değildir.

“EV SAHİBİM ‘EVDEN ÇIK’ DİYOR”

Tüm ev sahiplerini zan altında bırakmak istemeyiz. Ama kötü niyetli olanlar özellikle fahiş kira artışlarını mevcut kiracılarına yansıtamadıklarından kiracıyı çıkartayım da yeni kiracıya 3 katından vereyim düşüncesi ile mevcut kiracılarını evlerinden çıkartmak istiyorlar. Hemen söyleyelim bunun kanuni bir dayanağı yok. Yazılı kira sözleşmeniz olsa da olmasa da eğer bir kira ilişkiniz var ise, kiralarınızı düzenli olarak ödüyor, sözleşmenize aykırı bir duruma yol açmadan evinizde oturuyorsanız ev sahibinin sizi çıkarma gibi bir hakkı –istisnai durumlar haricinde- olamaz.

SÖZLEŞMEMİN SÜRESİ BİTTİ EVDEN ÇIKMAK ZORUNDAYIM ”

Koskoca bir hayır. Kira sözleşmesinin feshi ve süresi ile ilgili çok büyük bir yanlış anlaşılma var. Bunu burada düzeltelim. Örneğin siz kira sözleşmesine kira süresi olarak “1 YIL” yazdınız. Bir yıl sonra kira sözleşmesi kendiliğinden sona ermez. Siz kiracı olarak fesih süresine uyarak öncesinde yapacağınız bildirim ile kira sözleşmesini sona erdirip evden çıkabilirsiniz. Ancak eğer evde oturmaya devam etmek istiyorsanız ev sahibi bu 1 senenin sonunda sözleşmeyi feshedemez, sizi çıkaramaz. O bir yıllık süre sonunda ev sahibinin sadece süre bitti diyerek sözleşmeyi feshetme hakkı yoktur. Evden çıkıp çıkmamak kiracının tasarrufundadır.   

 “BİZİM EVE DÜĞÜNDEN SONRA EV SAHİBİNİN KIZI OTURACAKMIŞ”

Meşhur bir durum. Burada kanun ev sahiplerine bir hak tanımış. Ama bunu da ciddi şekilde ele almış. Kiraya veren, kira sözleşmesini 1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.

Kanunumuz özetle ne diyor eğer kiraya veren -yani ev sahibi- kendisi, eşi, çocukları ya da anne babası için kiralananı –yani kiracının oturmakta olduğu evi- kullanmak zorunda ise bunu fesih dönemine ve fesih bilirimi için sürelere uyarak belirlenecek tarihten başlayarak DAVA ile sona erdirebilir.

Ev sahibi eğer gerçekten bu ihtiyaçları varsa dava açacak, davasını ispatlayacak mahkeme kararı ile sizi çıkaracak. Eğer ev sahibinizin samimiyetine inanıyorsanız hakkaniyet gereği evden çıkmak daha doğru olacaktır.

Bu durum ile ilgili bir hatırlatma Kanun eğer ev sahibi sizi ihtiyacı olduğunu söylerek evinizden çıkardı ise o evi ihtiyacı doğrultusunda kullanmak zorundadır. Nitekim kanunumuz yeniden kiralama yasağı başlıklı maddesinde eğer ev sahibi ihtiyaç nedeni ile kiracıyı çıkardıktan sonra ihtiyacı için kullanmayıp başka kiracıya kiralama yapılması durumunda en az 12 aylık kira bedelini çıkardığı kiracıya ödemekle ev sahibini sorumlu tutmaktadır. Bu yaptırım hiç de az değildir.

“KİRACIM KİRAYI ÖDEMİYOR, GECİKTİRİYOR”

Hep kiracılardan yana anlattık. Bir de ev sahiplerinin sesine kulak verelim. En çok karşılaşılan sorunumuz da bu Kiracının bedeli zamanında ödememesi ya da hiç ödememesi. Bu durumda da ev sahibi hak etmediği bir mağduriyet yaşamaktadır. Yukarıda kiracıların oldukça sağlam haklarından bahsettik. Tüm bu haklarına karşın eğer kira bedelini ödeme konusunda sorumluluklarını yerine getirmiyorlarsa kiracıların evden çıkarılması mümkündür. Ancak bu durum her halükarda yine dava ile olmaktadır. Uygulamada noter aracılığı ile ihtarname çektikten sonra dava açılabildiği gibi doğrudan icra takibine giriştikten sonra icra hukuk mahkemesinde ya da sulh hukuk mahkemesinde de tahliye davası açmak mümkündür.

“YENİ EV ALDIM İÇİNDEKİ KİRACI ÇIKMIYOR”

Bu olayda da yanlış algı çok fazla. Evi alan kişi “ev benim oldu kardeşim haftaya evimi boşalt” diyor. Bunun hem kanuni dayanağı yok hem de hakkaniyete uygun değil. Kanun bunu da düzenlemiş. Hem kiracı hem de ev sahibi bakımından bir çözüm bulmuş. Kanun diyor ki Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.   

Diyor ki, evi aldıktan sonra bir ay içinde kiracıya yazılı olarak bildirim yap. De ki “ben de kiracıyım bu evde oturacağım bu ev bana lazım” kiracı çıkarsa ne âla. Eğer çıkmazsa 6 ay sonra bir dava açman lazım. Açtığın dava sonunda kiracı mahkeme kararı ile tahliye olacak.

 

Yaz yaz bitmez bu meseleler. Bana en çok sorulan, bir çay muhabbetinde en çok karşılaştığım soruları ve sorunları dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Özellikle kira hukuku gibi hukuk kuralları son derece geniş ve katı olan konularda mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı, kendi başınıza bir işe kalkışmamanızı tavsiye ederim. Aksi halde çok büyük hak kayıpları yaşayabilirsiniz.

Bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayabildiğimiz günlerin gelmesi dileği ile,

Hayırlı Ramazanlar…

Av Atalay ARSLAN

Manavgat – 25.04.2022

 Bu yazı 7085 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI