Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ Projesi
Tarih: 12-10-2020 19:06:00 Güncelleme: 12-10-2020 19:06:00


Terör örgütlerinin en büyük finans kaynağı olan uyuşturucu maddelere vurulan darbeler her geçen gün artıyor.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göreve geldiği günden bu yana, tüm insanlığın baş belası haline gelen madde bağımlılığı illeti konusunda kararlı tutumunu sadece operasyonel anlamda sınırlı tutmayıp insan odaklı sosyal projelerle de ailelere destek veriyor.  Yüreği yanık bağımlı annelerinin daima yanında yer alan ve onların sesine ses olan Soylu bu konudaki samimi duruşunu her platformda sergiliyor.  

 

Polisin ve Jandarma’nın sahadaki büyük başarısı anlamına geliyor

 

Geçtiğimiz çarşamba günü Ankara'da RTGD ve İçişleri Bakanlığı yeni bir projeyi duyurdu.  "En İyi Narkotik Polisi Anne" sloganıyla başlatılan projede, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik bilinçlendirme çalışmalarına başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ele geçirilen maddelerle ilgili açıkladığı veriler Polisin ve Jandarma’nın sahadaki büyük başarısı anlamına geliyor. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Türk Polisi ile Jandarma Teşkilatı yasadışı uyuşturucu ve uyarıcı madde ele geçirmede dünyanın en başarılı kurumları arasında gösteriliyor.

 

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışması için harekete geçti. Kampanyanın adını ‘En İyi Narkotik Polisi, Anne’ olarak duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annelere, “Haydi hep birlikte işbaşına” diye seslendi.

Amaç uyuşturucu kullanımının henüz başlamadan önüne geçmek

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, ‘Narkolog’ projesi kapsamında 16 bin uyuşturucu bağımlısıyla anket yaptı. Uyuşturucu bağımlılarının yüzde 90’lık kısmı, ‘Annenizin mesleği nedir?’ sorusuna ‘Ev hanımı’ yanıtını verdi. Anket sonucunun dikkat çekici olması, İçişleri Bakanlığı ile Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’ni uyuşturucuyla mücadele kapsamında harekete geçirdi. ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ kampanyası kapsamında, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülecek. Uyuşturucu kullanımının henüz başlamadan önüne geçmek ve bağımlılık boyutuna ulaşmaması hedefleri kapsamında annelerin, çocuklarında meydana gelen ruhsal ve fiziksel değişikleri fark ederek analiz bilincine ulaştırılmasıyla çocuk ve gençlerde uyuşturucu bağımlılığının büyük oranda önüne geçileceği öngörülüyor.

Evde kullanım daha fazla

İçişleri Bakanı Soylu, proje için hazırlanan videoda annelere şöyle seslendi: “Uyuşturucu bağımlılarının üzerinde yaptığımız son araştırmada bağımlıların yüzde 89,8’inin annesini ev hanımı olduğu ortaya çıktı ve madde bağımlılarının uyuşturucu kullandığı yerler sıralamasında ise ilk sıradaki cevap, yüzde 47.5 ile yani 2 kişide 1 kişinin ilk sırada ‘kendi evim’ çıktı. Yani her şey buralarda değil, bizim gözümüzün önünde oluyor. Onun için diyoruz ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’lerimiz. Kıymetli anneler her şey sizin elinizde. Çocuklarımızı korumak, onları bu zehirden uzak tutmak, bu mücadeleyi birlikte vermek zorundayız. Bizler dışarıda onlara bu zehrin ulaşmasını engellemeye çalışırken, sizlerin de içeride çocuklarınızın davranışlarını izlemenizi, bizimle iletişim halinde olmanızı ve bu mücadelede bize kılavuzluk etmenizi istiyoruz. Sizlerin feraseti ve evlatlarınıza olan sonsuz sevginiz ile bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Şimdi haydi hep birlikte işbaşına.”

Anne öğrenirse evladına da öğretir

 Madde bağımlılığı ile mücadele gönüllülük işidir. Bu konuda medyaya, eğitim kurumlarına, Belediyelere, STK’lara büyük görevler düşüyor. Narkotik şubelerde uzun yıllar görev almış, bağımlılık konulu 1320 seminer sunmuş, 14 kitap çalışması gerçekleştirmiş bir bağımlı danışmanı olarak, annelerin yeterli farkındalığa sahip olmadıkları için maalesef evlatlarının bağımlı olduğunu en az 2 yıl sonra fark ediyorlar. Piyasaya her gün yeni yeni maddeler sürülüyor. Başta anne ve babaların eğitimi olmak üzere toplumsal bir eğitim ve bilinçlendirme hareketi çok canların kurtulmasını sağlayacaktır. birlikte Bu anlamlı projede eğer görev verilirse eğitimler için görev almaya hazırım. Bu anlamlı projenin yurt genelinde çok ses getireceğini tüm kalbimle inanıyorum.  Bu yazı 26582 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
4635 Okunma
1413 Okunma
958 Okunma
697 Okunma
535 Okunma
516 Okunma
379 Okunma
356 Okunma
323 Okunma
320 Okunma
302 Okunma
276 Okunma
14687 Okunma
11492 Okunma
9729 Okunma
8984 Okunma
7904 Okunma
7508 Okunma
7298 Okunma
6031 Okunma
5989 Okunma
5722 Okunma
4967 Okunma
4825 Okunma
25035 Okunma
20607 Okunma
19278 Okunma
16768 Okunma
16222 Okunma
14687 Okunma
14532 Okunma
14182 Okunma
13902 Okunma
12077 Okunma
11726 Okunma
11492 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI