Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

Siber güvenlik teknoloji
Tarih: 09-09-2020 22:27:00 Güncelleme: 09-09-2020 22:27:00


Dünyayı saran Covid 19 sürecinde Kişisel kimlik bilgilerimiz, banka hesap bilgilerimiz, kredi kartı bilgilerimiz, yeni nesil ehliyet ve pasaport bilgilerimiz temassız okul ve şirket kartlarındaki bilgilerimiz özel alışveriş ve üyelik kartlarında yer alan bilgilerimiz, cep telefonlarımız ve tablet cihazlarda yer alan verilerimiz siber saldırganların hedefinde.  

 

Peki ya riskler neler

 

Bilgilerin ele geçirilmesi sonucunda banka hesaplarınız boşaltılabilir, adınıza kredi çekilebilir, adınıza şirket açılabilir, kimlik bilgileriniz suç işleme amaçlı kullanılabilir, resmi evraklarınız kopyalanabilir ve kötü amaçlı kullanılabilir. Telefonunuzda yer alan özel bilgileriniz istenmeyen kişilerin eline geçebilir, kötü niyetli kullanılabilir.  

 

Radyo frekansları bilgileri çalıyor

 

Modern dünyanın yeni teknolojileri hırsızları da dönüştürdü. Artık dijital hırsızlarla karşı karşıyayız! RFID kısaca Radyo frekansı ile tanımlama olarak açıklanabilir. NFC’ ye benzer olarak, radyo frekansları temassız veri değişimi için uluslararası bir iletim standardıdır.  RFID, mikroişlemci ile donatılmış etiket (tag) taşıyan bir nesnenin, bu etikette taşıdığı bilgiler ile hareketlerinin izlenebilmesine imkân veren, radyo frekansları ile çalışan otomatik tanıma sistemidir (Auto-ID). Veri ve enerji transferi, mikroçip ve okuyucu arasında herhangi bir temas olmadan sağlanmaktadır.

 

Dijital veri dönüştürülüyor

 

Okuyucunun yaydığı elektromanyetik dalgalar antenle buluşmakta ve mikroçipteki devreleri harekete geçirmektedir. Mikroçip dalgaları modüle ederek okuyucuya geri göndermekte ve okuyucu da yeni dalgayı dijital veri haline dönüştürmektedir. RFID, mikroişlemci ile donatılmış etiket (tag) taşıyan bir nesnenin, bu etikette taşıdığı bilgiler ile hareketlerinin izlenebilmesine imkan veren, radyo frekansları ile çalışan otomatik tanıma sistemidir (Auto-ID). Veri ve enerji transferi, mikroçip ve okuyucu arasında herhangi bir temas olmadan sağlanmaktadır.

 

Cihazlar büyük risk altında

 

NFC teknolojisi RFID temelinde geliştirildiğinden dolayı birçok benzerlik mevcuttur. Radyo bağlantıları legal ya da illegal olarak kullanılabilir. RFID ve NFC frekansları hırsızlar tarafından kullanılarak, fark edilmeden, uzak mesafelerden radyo frekansları ile RFID ve NFC çiplerinde depolanan verileri çalabilir veya değiştirebilirler.  Bu yüzden kredi kartları, banka kartları, kimlik kartları, ehliyet ve pasaportlar, kapı giriş kartları, araba anahtarları, cep telefonları risk altındadır. Dolayısıyla nakit kaybı, otomobil hırsızlığı, veri ve kimlik hırsızlığı, özel ve ticari tesislere yetkisiz erişim, çiplerin ve kartların elektromanyetik imhası veya bloklanması söz konusu olabilir.         

 

Ülkemizde ve dünyada siber suçlar her yıl artıyor

 

RFID ve NFC teknolojileri ile yeni nesil dijital hırsızlar, cebinizdeki kredi kartı ve diğer kişisel kartlarınızdan (yeni nesil kimlik, ehliyet, pasaport, kurumsal kimlik kartları gibi) bilgilerinizi ve paranızı kolayca çalabiliyor, personel kimlik kartlarınızı kopyalayarak hem kişisel hem de kurumsal güvenlik ve itibarınızı risk altına sokabiliyorlar. Ülkemizde de hızla artan ve dünyada her yıl binlerce insanı mağdur eden bu soruna çözüm olarak Vedat Aydın ve Selim Bilgen’in ortaklığında kurulan sgt-g.com , yüzde yüz Türk girişim ve sermayesiyle oluşturulan sertifikalı  RFID-Bloklama Teknolojisine sahip kişisel ve kurumsal aksesuar ürünleri kişisel verileri güvence altına alıyor. Telefon kılıfları, deri kart koruyucu çeşitleri siber saldırganlara geçit vermiyor. Bu yazı 4691 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
10663 Okunma
10149 Okunma
8758 Okunma
8552 Okunma
7891 Okunma
7578 Okunma
6654 Okunma
6343 Okunma
5598 Okunma
5570 Okunma
5148 Okunma
4689 Okunma
30528 Okunma
25129 Okunma
22631 Okunma
20406 Okunma
20175 Okunma
18456 Okunma
17671 Okunma
17297 Okunma
16694 Okunma
13985 Okunma
13701 Okunma
13609 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI