Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

Sosyal medya evlilikleri nasıl etkiliyor?
Tarih: 27-07-2020 14:01:00 Güncelleme: 27-07-2020 14:01:00


Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını, hayatlarımızı kökten değiştirdi. Yeni dünya düzenine ayak uydurmaya çalışırken, zamanımızın çoğunu sosyal medyada ve televizyon karşısında geçirmeye başladık. Çocuklar da ellerinde tabletlerle oyunlarını oynadılar. Peki, sosyal medya aile hayatımızı ve evlilikleri nasıl etkiliyor? Karantina günlerinde Serap Oğuz Tan tarafından kaleme alınan “Bugüne Dek Neredeydin Sen” isimli eseri, sosyal medyada yaşanan ilişkileri ve sosyal medya fenomenlerinin merak edilen hayatlarını anlatıyor. 

Sosyal medya fenomeni ve yazar Serap Oğuz Tan’la sosyal medyanın ilişkilere olan etkisini konuştuk.

 

Sosyal medya evlilikleri nasıl etkiliyor?

 

Sosyal medya evlilikleri günümüzde ne yazık ki olumsuz etkiliyor. Özellikle de zaten sallantıda olan ilişkiler, sosyal medyada geçirilen zamanın artması, çiftlerin birbirine ayırdığı zamanın azalması yüzünden iyice çıkmaza giriyor. Ortak paylaşımları zamanla azalan evli çiftler farklı hobiler edinemiyorsa da sosyal medya ile farklı hayatların içine konuk olup yeni maceralara atılıyor. Bu maceralar zamanla ilişkiye dönüşüp, boşanmalara neden olabiliyor.

 

Sosyal medya olmadan önce ve sonrasında evliliklerin durumu nedir?

 

Öncesinde el ele yürüyüş yapan sevgililerin ellerinde şimdi sevgililerinin elleri değil, akıllı telefonları var. Geceleri birlikte yatan çiftler şimdi neredeyse telefona sarılıp uyuyor. Korkarım ki evlilikler de yakında “online”a geçecek!... Dokunmak ve hissetmek artık hayal olacak..

 

Sosyal medya hayatlardan neler götürdü, hayatlara neler kazandırdı?

 

Mutlu anlarımızı yansıttığımız sosyal medya hesaplarımızla bizleri takip eden ailelerin yuvalarına giriyoruz. Bazen evimizde yaptığımız yemekle fikir veriyor, bazen güzellik tüyolarımızla, bazen iş konusunda yaptığımız atılımlar ve girişimcilik hikayelerimizle ilham olup akşam sofralarında - acaba ben de bu işi kursam mı bak bu kişi böyle kurmuş diyerek konu oluyoruz.

Kendinin farkında olan insan sosyal medyanın nimetlerinden kendisine çıkarım saglar. Ama kendini henüz bulamamış insanlar takip ettiği hayatın görünen yüzüne odaklanıp, kendi hayatını kötümseyerek mutsuzluğa kapılır. Sosyal medya olmasaydı da zaten bu kişiler çevrelerindeki kişilerin hayatını görüp olumsuzluklar yaşayabilirdi. Bu nedenle kendimizi geliştirmeli, her durumu öğrenilecek bir konu olarak görmeli ona göre hareket etmeliyiz. İnternette gördüğümüz her şeyi hayatımızın odağı yapmamalıyız. Eğitim ve kişisel gelişim şart.

 

Sosyal medya nedeniyle aldatmalar arttı mı? Eşler birbirini neden aldatıyor?

 

Sosyal medya aldatmayı arttırmadı. Sadece aldatmaya meyilli olanların işini kolaylaştırdı.

Artık herkes kolaylıkla bir başkasıyla iletişim kurabiliyor ve istediği kişiye rahatlıkla ulaşabiliyor. İletişimin bu kadar kolay olması insanlar için farklı arayışları da beraberinde getirdi. Özelliklerde evliliklerde mutsuzluk varsa duygusal olarak incinen bir kadın, eğer kafasında o incinmişlikleri sert bir kabuğa çevirip  farklı bir kişiye dönüştüyse o noktada duygusal ihtiyacını karşılayacak birine gönül verebiliyor. Bir kadının gönlüne dokunursanız o kilit açılır. Hele de karakter ve imkanlar konusunda güçlü bir adam çıkarsa karşısına  aldatmalar kaçınılmaz olabiliyor. Bu konuda haber programlarına yansıyan pek çok olay görüyoruz. Sosyal medya bu noktada sadece bir araç. 

 

Erkeklerde ise durum çok farklı. Sosyal medyada çok fazla güzel kadın fotoğrafı var ve gerçeği yansıtmayan ideal hayatlar yaşanıyor. Erkekler kadınların her paylaşımını beğenerek, postlarına yorum yaparak ve hikayelerini düzenli takip ederek beğenilerini karşı cinse ifade etmeye çalışıyorlar. Bu şekilde iletişim kurmak için ilk adımlar atılıyor. Ardından mesajlaşmalar, görüşmeler ve aldatma!.. Erkekler daha kolay aldatıyor kadınlar ancak gönlünü kaptırırsa bir maceraya göz kırpıyor.

 

Çiftlere sosyal medya önerileriniz nelerdir? Aile hayatının bütün detayları ile sosyal medyada paylaşılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yatak odasının ailelerin mahrem yerleri olduğunu düşünüyorum. Bu konularda paylaşım yapmak riskli. Aynı zamanda eşlerinin özel zevklerini,  kişisel beğenilerini sosyal medyada çok paylaşmamak gerek. Neden bir başkası eşinizi daha kolay elde edebileceği bilgilere sahip olsun ki!.. Örneğin en sevdiği çiçeğin papatya olduğunu bilen bir başka kişi ona papatyalı bir paylaşımla ilanı aşk etse... Başkalarının sevgilisine, eşine ilanı aşk etmelerine davetiye çıkarmaya gerek yok sanki.

 

Sosyal medyayı evlilikler için avantaja nasıl çevirebiliriz?

 

Sosyal medyada çok faydalı ve hayatınızı kolaylaştıracak içerikler de var. Mesela eşinize güzel yemekler yapmak için yemek videoları izleyebilir, hoş sürprizler yapmak için yeni mekanları takip edebilirsiniz. Vücut tipinize göre kıyafet fikri veren bir moda fenomeni ile ona daha şık, bir kozmetik blogger’ından aldığınız fikir ile sevdiğiniz insana daha  güzel görünebilirsiniz.Ya da anne fenomenleri takip ederek çocuklarınızla rahat edebileceğiniz mekanları, kampanyalı fırsatları takip edebilirsiniz. Eğitici, öğretici içeriklerle yerinizden kıpırdamadan aileniz için en sağlıklı ürünleri sipariş edebilirsiniz. Yeter ki siz evliliğinizle ve kendinizle mutlu olmayı seçin.Bu yazı 2203 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
36982 Okunma
19416 Okunma
14542 Okunma
12074 Okunma
10404 Okunma
9375 Okunma
9036 Okunma
7764 Okunma
6792 Okunma
6565 Okunma
5839 Okunma
5173 Okunma
350379 Okunma
290958 Okunma
221221 Okunma
112423 Okunma
108042 Okunma
38138 Okunma
36982 Okunma
27552 Okunma
26939 Okunma
24761 Okunma
22781 Okunma
21825 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI